air-motion-transformer-hedd
air-motion-transformer-2-hedd

 

ХЕДД Air Motion Transformer Клауса Хайнца

 

Серед багатьох ідей щодо створення високочастотного гучномовця, випромінювач Оскара Хейла (1908–1994) Air Motion Transformer (AMT) є унікальним в свому роді, в сенсі того яким шляхом створюються коливання повітря. В ході історії розвитку гучномовців, було запроваджено безліч різних конструкцій. Особливістю усіх було те, що діафрагма-поршень переміщувала повітря в співвідношенні 1:1 - тобто швидкість руху діафрагми дорівнювала швидкості руху повітря. Неважливо, говоримо ми про електростатичні чи магнітостатичні гучномовці, стрічкові, купольні чи конусні гучномовці, і, навіть про гучномовці Блаттхаллера - всі вони мають цю технічну особливість.

Так було до початку 60-х, допоки німецько-американський фізик Оскар Хейл не запропонував нову ідею еластичного випромінювача, в якому поодинокі частини відкриваються і закриваються в певному порядку, що дозволяє повітрю “дихати” вперед-назад зі швидкістю в чотири рази швидше по відношенню до діафрагми в цілому, на відміну від того, як це відбувається в випромінювачах попередніх конструкцій. На початку 90-х Клаус Хайнц був настільки заінтригований ідеєю Хейла, що використав її для створення компактного, надійного і чудовового за звучанням твітера. Пізніше Хайнц засновує ADAM Audio в Берліні, компанію, що виробляє акустичні системи, які базуються на винаході Хейла. X-ART твітер, розроблений Хайнцом під час роботи в ADAM, був оцінений дуже високо та поступово здійснив революцію в спікеробудуванні, з'явившись в схожому вигляді зразу на обох ринках - HiFi та студійних моніторів. Сьогодні HEDD - Heinz Electro Dynamic Designs / Хайнц Електро Динамік Дизайнc, здійснив наступний еволюціний крок у розвитку технології АМТ. В наших студійних моніторах потужне магнітне поле знижує спотворення та інтермодуляцію, в той час як спеціальний хвилевід використовується для досягнення більш низької частоти розділу кросовера, що має вирішальне значення для формування середніх частот в двосмугових моніторах, таких як HEDD Type 05 та Type07.

 

Перші зустрічі Клауса Хайнца з Оскаром Хейлом в Силіконовий долині

Перша зустріч Клауса Хайнца та Оскара Хейла відбулася в 80-х. Той момент Клаус Хайнц запам'ятав яскраво:

“Був 1985 рік, коли я познайомився з Air Motion Transformer та його винахідником Оскаром Хейлом. Я був заінтригований ідеєю та результатами прослуховування ESS гучномовців Оскара Хейла, в яких використовувалась технологія AMT, але дещо незвичаним способом і це, безперечно, викликало багато питань. Тим не менш, точний і блискучий звук зняв важку завісу з усіх записів, що мені подобались і які я попередньо прослуховував, на тому обладнанні, яке до тих пір вважав бездоганним за якістю звуку. Мені було дуже цікаво відвідати будинок Хейла в Сан-Матео, місті на південь від Сан-Франциско, в районі, відомому як Силіконова долина. Я слухав історії його життя, ми обговорювали електрони (його улюблені “тварини”) і, звісно ж, акустичні системи. Я був дуже вражений, коли випав шанс відвідати лабораторію Хейла в Бельмонті. Там я опинився в кімнаті, де панував найбільший безлад та хаос, який я тільки бачив. Проте Хейл точно знав де і що в цій кімнаті знаходиться. Він показав мені цілий ряд перетворювачів, що відрізнялися від будь-яких набридлих мембранних/поршневого типу на звуковий катушці, купольних чи конусних, які ми на той час знали.”

 

Клаус Хайнц згадує, як Оскар Хейл презентував деякі з його вельми оригінальних і часто химерних винаходів, і як він був зачарований безмежною уявою цього фізика:

“Що мене найбільше вразило під час обговорення гучномовців - це оригінальне мислення Хейла. Він постійно шукав нові шляхи створення звуку з електричного струму. Він не питав мене спершу, який параметр звукової катушки або яка частота резонансу буде грати ту чи іншу роль, як зробили б у суспільстві типових інженерів-розробників, а швидше зосереджувався на фізичних взаємозалежностях між струмом і силою магнітних або електричних полів. Хейл постійно думав про те, щоб розробити кращий плазмово-іонний твітер, ніж Plasma Driver Алана Хілла - неймовірний пристрій, що електрично збуджував молекули повітря для того, щоб відтворити звукові коливання у діапазоні між приблизно 700 Hz та ультразвуком. Хоча винахід Хілла підходить для прослуховування окремих композицій, симфонія Малера, ймовірно, викликала б летальний рак легенів або подібні хвороби, так як разом з музикою ще й виробляється озон.”

 

Під час однієї зі своїх перших зустрічей, Оскар Хейл здивував Клауса Хайнца, розказавши йому про те, що він винайшов купольний випромінювач ще в 1930-х роки:

“Як це було можливе? З того що я знав, купольний випромінювач винайшов Вольфганг Зайкрітт у 1960-х, і до того ж в Німеччині. Проте тут був Оскар Хейл, який провів мене через майже абсурдний процесс створення купольного випромінювача. “Що я зробив?” - пояснював Хейл, “Я узяв старі шовкові панчохи моєї матері, обернув їх на дерев’яний гриб для штопання, обмазав яєчним білком, дав просохнути, і потім приклєїв це до звукової катушки. Так це було - перший купольний твітер зі старої панчохи, яйця і дерева.”

 

Незважаючи на те, що в багатьох аудіо винаходах можно побачити ідеї Оскара Хейла, наприклад спеціальна вакуумна лампа TWT (Traveling Wave Tube), яка сенсаційно дозволила підсилювати частоти аж до 1 GHz, улюбленим винаходом Клауса Хайнца в лабораторії Хейла був Air Motion Transformer, який згодом мав стати фірмовою особливістю багатьох акустичних систем, які Хайнц розробляв з 1990-х років, і він залишається вірним цій ідеї до сьогодення.

 

air-motion-transformer-oskar-heil-klaus-heinz-hedd

Клаус Хайнц (праворуч) під час відвідин Оскара Гейла в своєму будинку в Сан-Матео в середині 1980-х років.