Audio over IP (Аудіо через АйПі) - світле майбутнє багатоканального аудіо високої роздільної здатності

 

Можливо, ви чули про Audio over IP (AoIP) - цей термін набуває все більшого значення в сьогоднішній аудіо індустрії. Абревіатура 'IP' в 'Audio Over IP' є скороченням від "Інтернет-Протокол", тобто протокол, який використовується для пакетної передачі даних в мережах. Комп'ютерні мережі та телекомунікаційні пристрої (наприклад, IP аудіо кодеки і мобільні телефони) використовують передачу даних та маршрутизацію пакетів індивідуально між двома пристроями через локальну мережу (LAN) або через глобальну мережу (WAN). Також широко відомий термін VoIP (Voice over IP) - це технологія, що дозволяє передавати стислі, компресовані пакети голосових даних для телекомунікаційних або інтернет-сервісів, таких як Skype, наприклад.

Вимоги до IP-телефонії призвели до розвитку багатьох параметрів Audio over IP, що використовуються наразі. Хоча мета ‘Voice over IP’ полягає в високому рівні стиснення і недоторканності даних під час проходження мережевих кордонів, вимоги до професійного аудіо та телерадіомовлення істотно відрізняються: повна прозорість сигналу, дуже низька затримка, велика кількість аудіо каналів і стабільна робота мережі є абсолютно необхідними параметрами. Прогрес досягнутий в області мережевих технологій, таких як Gigabit networking, набув широкого визнання, згадані вимоги, нарешті, можуть бути повністю реалізовані сьогодні. Такий розвиток подій, по суті перетворює 'Audio Over IP' в майбутнє розподілу аудіо, оскільки він дозволяє отримати безпрецедентний рівень гнучкості та ефективності.

 

Коротка історія маршрутизації цифрового аудіо сигналу

На початку 1980-х, комплекс маршрутизації аудіо сигналу найчастіше реалізувався за допомогою Time Division Multiplexing (TDM), методу передачі і прийому незалежних цифрових сигналів через один кабель, який, однак, міг передавати більше ніж один канал. За допомогою цієї технології, аудіо сигнал поділявся на безліч коротких пакетів, які пізніше знову складалися в єдиний сигнал на пріймальному кінці. Індустрія мовлення перша прийняла цифровий стерео звуковий стандарт (AES3), а пізніше багато-канальне цифрове аудіо (MADI) для передачі сигналів. Зростаюче число аудіо каналів потребувало цифрових аудіо маршрутизаторів, які б могли обробляти великий об'єм цифрових сигналів. Проте, TDM з’єднання не надто ефективні, так як несуть велику кількість зайвої інформації. Багато сучасних інфраструктур мовлення, тим не менш, й досі використовують габаритні TDM рішення маршрутизації сигналів, так само як AES і MADI для поєднання різних присторіїв між собою.

Багато нещодавно проведених досліджень, були викликані прагненням показати і подолати неефективність TDM технології. Стиснувши сигнали в пакети і пересилаючи чисельні пакети через той самий кабель, пропускну спроможність збільшили до тисяч каналів. Найперші рішення ‘AoIP’, запропоновані такими системами як, CobraNet, EtherSound або Q-LAN, використовували вже існуючи IT мережі для того, щоб передати обмежену кількість каналів на швидкостях 10 або 100 Mbit. Інші рішення використовували стандарти, які були обмежені зниженням шарів OSI для підвищення ефективності, але вони вимагали специфічного мережевого обладнання, і до того ж, були несумісними з Ethernet та IP трафіком. Наразі, мережеві технології, нарешті, в повній мірі дозволяють нам реалізувати будь-які ідеї в режимі реального часу: мережеві стандарти розвинулися до такої міри, що перетворють інтерактивні аудіо додатки в реальну можливість.

 

Audio-over-IP сьогодні

Поки встановлювались стандарти ‘AoIP’ - Dante, Ravenna Network та AVB, розроблені для мовлення та концертів і шоу наживо, вони ж проклали шлях для багатоканальних систем аудіо потоків високої роздільної здатності в реальному часі для студій запису та зведення. Це, наприклад, зробило можливим працювати з декількома системами гучномовців, як то 5.1, Dolby Atmos або Auro 3D, просто за допомогою одного Ethernet роутера для розподілу аудіо матеріалу серед декількох прісторіїв, або, як в нашому випадку, серед кількох моніторів в студії.

Як добре відомо, мережеві системи грунтуються на звичайній і недорогій IT-технології, що розроблена для передачі великої кількості пакетів даних без необхідності їх доставки в режимі реального часу. Саме з цієї причини IP технологія була в невигідному становищі відносно передачі аудіо. Проте технічний прогрес, який був досягнутий в цій області (Gigabit switches і т.п.), збільшує привабливість для професіоналів з телерадіомовних компаній, концертних залів та студій звукозапису, ідею впровадження технології AoIP. Окрім величезної економії на обладнанні, мережеві рішення для передачі звуку, збережуть потенціал мовних компаній, студій запису, прокатних фірм, використовуючи існуючу інфраструктуру та зроблять найбільш гнучким процес встановлення і налаштування, конфігурації мережі та обмін контентом.

Розробка HEDD - модульна система введення - карта HEDD Bridge, надає моніторам універсальний цифровий вхід, включаючи два варіанти ‘AoIP’. Вперше у світі професійного моніторінгу, стають можливими монітори з вбудованими найавторитетнішими аудіо мережевими протоколами : Audinate’s Dante і Ravenna Network / AES67.

 

Гучномовці в AoIP мережах

Далі декілька прикладів, як можна використовувати монітори з технологією ‘AoIP’:

  • Ви можете безпосередньо підключити комп’ютер до динаміків через CAT.6 Ethernet кабель для прослуховування аудіо високої роздільної здатності
  • В комплексних аудіо системах (Dolby Atmos, Auro 3D і т.д.) кілька окремих гучномовців працюють від одного аудіо потоку високої роздільної здатності, а контроль кожного окремого каналу відбувається завдяки програмному забеспеченню
  • Аудіо-пристроями в різних кімнатах або приміщеннях (кінотеатр, конференц-зал, концерти або музичні фестивалі) можна керувати з одного чи декількох робочих місць підключених до Ethernet
  • AoIP дозволить інженерам спростити розподіл сигналу на радіо або ТБ

 

Маючи багаторічний досвід в області професійних студійних моніторів, наша команда HEDD | Heinz Electrodynamic Designs відчуває, що настав час рухатися далі і зробити наступний крок, об'єднавши складний аналоговий гучномовець з останніми розробками в області технологій розподілу цифрового аудіо.

audio-over-IP-chart-hedd

Ця схема демонструє, як гучномовці можуть бути використані у середовищi «Аудіо-по-IP». Ви можете або насолоджуватись високою якiстю звуку, підключивши комп'ютер безпосередньо до одного з студійних моніторів (варіант 1) за допомогою одного кабелю Cat-6-Ethernet, або контролювати гучномовці в більш складному середовищi Gigabit-маршрутизатору з різними іншими звуковими пристроями (такі, як інтерфейси, мікрофони і т.д.).